Austria,  Lokale Wiedeń,  Travel,  Wiedeń

Plachutta, w poszukiwaniu Wiedeńskiego sznycla

Restauracja Plachutta , Wiedeń

 
Plachutta, w poszukiwaniu Wiedeńskiego sznycla ….
Pewnego niedzielnego popołudnia po pracy stwierdziłam, że jestem  głodna. Może tak wyskoczę gdzieś coś zjeść. Ostatnio odkąd zaczęłam prowadzić bloga, bardzo lubię smakować Wiedeń. Tak smakować Wiedeń, znajdywać co rusz nowe kawiarnie znane i mniej znane. W tę niedzielę stwierdziłam, że skoro w moim filmiku wspomniałam o sznyclu Wiedeńskim. Wypadało by Wam pokazać gdzie takiego zjeść.  Szybciutko znalazłam, gdzie jest znana restauracja, która podaje takiego sznycelka i poszłam. Ludzie w komentarzach się rozpływali nad smakiem hmmmm. …. wiec nadszedł czas na sznycla.  Restauracją, którą wybrałam jest Plachutta .  Mieści się w pierwszej dzielnicy Wiednia. Jak to z takimi restauracjami lepiej rezerwować stoliki wcześniej, ale nie było tak źle, czekałam może 5 minutek.  Za chwilkę dostałam karę dań. 

Menu Plachutta , Wien .

Ludzi było dużo, kelnerzy uwijali się jak mróweczki. Pięknie nakryte stoliczki. Po zamówieniu dostałam starter. Pyszne ciepłe bułeczki z masełkiem do smarowania wszystko elegancko podane. Troszkę pojadłam w oczekiwaniu na sznycelka.  Przyglądając się wyglądowi restauracji i jak pracuje obsługa.

starter , Restauracja Plachutta -Wieden

Po jakiś 10 minutach kelner przyniósł je… bo nie był jeden plus ziemniaczki. W Wiedniu podaje się sznycla z sałatka ziemniaczaną, bardzo tutaj popularną. Ja niestety jej nie lubię więc wybaczcie są ziemniaczki zapiekne też bardzo dobre.

Sznycel Wiedeński - Plachutta

Był bardzo dobry, choć trochę dużo jak dla mnie. Nie jestem koneserem sznyclów i nie umiem Wam powiedzieć czy najlepszy, jaki jadłam.  Na pewno lepszy od tych, które podają w restauracjach przy dużych sklepach, bo na pewno robiony ze świeżego mięsa. Jeśli lubicie mięso i chcecie spróbować, polecam. Choć przyznam się Wam, że troszkę kosztował. Niestety Wiedeński rynek jest dość drogi. Za sznycla z sokiem zapłaciłam 30 Euro + stater oczywiście. 

Restauracja Plachutta

To może parę słów o samej restauracji 
Plachutta 
Restauracja została założona 1979 roku przez Edwarda Plachutta . Edward Plachutta, który jest tytułowanym kucharzem Szefa Roku Gault Millau, otrzymał gwiazdkę Michelin . Uważany jest za szefa kuchni, który zapoczątkował renesans tradycyjnej wiedeńskiej kuchni wołowej z klasycznym daniem Tafelspitz. W Wiedniu znajduje się już 6 restauracji Plachutta.  

PLACHUTTA

 

Restauracja Plachutta i ja

 
Co to Oryginalny sznycel Wiedeński  (Wiener Schnitzel )?
Patrząc na talerz cóż kotlet schabowy, tak można by powiedzieć. Otóż nie, sznycel “wiedeński “to zastrzeżona nazwa. Jest to narodowa potrawa Austriacka.  Z czego robiony skoro aż takie z niego cudo …. Sznycel jest to kawałek cielęciny panierowany w bułce tartej, smażony na maśle. Podawany z plasterkami cytryny oraz z tradycyjną sałatką ziemniaczaną.  Tańsze podróbki są podawane z wieprzowiny. Dlatego stosowane nazewnictwo jest skrupulatnie kontrolowane przez organ kontroli zwany Aufsichtbehörde. 

 

Orginalny Wiener Schnizel tylko z cieleciny . 

 

Wiener schnizel , Plachutta

Czy warto pójść na pewno tak , ja kiedyś  wstąpię spróbować innych specjałów też.
                  Pozdrawiam Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *