Czechy,  Travel

Wycieczka do malowniczego Mikulova.

     
 
Niewiem czy wiecie ale z Wienia do polski jest w miare niedaleko 😉 .Ja mam jeszcze bliżej bo pochodze z Dolnegoślaska. Czyli zaraz za granicą Czeską . Tak około 4 godzinki i jestem w moich rodzinnych stronach . Ale w sumie ja nie o tym . Wiele lat jeżdziłam do domu i zaraz za granicą austrijacką przejedżałam przez malowniczą miejscowość . Już z daleka było widać piękny  zamek na wzgórzu , a na górce obok jakieś kapliczki . Tak sobie myślałam kiedyś trzeba tu przjechać i po latach udało się 🙂 . 
 
Dziś pokaże Wam Mikulov małą miejscowość znajdujacą sie kilka km. od granicy z Dolna Austrią  .Położona na południu Moraw . Zamieszkuje ją ponad 7 tyś. ludzi . 
Wiosną i latem jest tam pieknie i napewno to najlepszy okres na zwiedzanie a jest troche chodzenia i to pod górkę  ;).  Wiem , wiem teraz Ci którzy chodzą po alpach się uśmiechną  , phi ale góry . Niekażdy chodzi po dużych górach prawda i trzeba uprzedzić  😉 . 
Miasteczko mieści się na wyskości 250 npm. a wokoło niego znajdują się liczne jeziora.  Co warto zobaczyć w mieście .
 

 
 
Zamek Mikulov 

 

 
   
 Barkowy zamek znajdujący się na wzgórzu zamkowym .Góruje nad miastem i widać go już z daleka . Znajdują sie w nim liczne muzea , galeria Dietrichsteinów ,ekspozycja winiarska, składająca się z trzech części, biblioteka zamkowa, kolekcja bawarskiego malarza Wenza Grölla. 
 

 
Znajdują sie także piękne ogrody . Zamek był najpierw warownią , póniej stal się własnością Lichtensteinów  którzy przebudowali go na styl gotycki . XVII w. Franz  von Dietrichstein przebudował go na pałac barokowy . 
 

 

 
  
To może opuśćmy zamek i zejdźmy do rynku , położonego u podnóża . 
Rynek Mikulov 

 

 
Malowniczy malutki rynek który zdobią renesansowe  kamieniczki . Wszczególności jedna zwróciła moja uwage .Kamienica pod rycerzami zdobiona renensasowymi  dekoracjami sgraffitowymi .
 

 

 
Na rynku znajduje się barokowa kolumna  Trójcy Świętej  i Mauzoleum Dietrichsteinów
Mauzoleum Dietrichsteinów. 
 Był to kościół św. Anny zbudowany w latach 1623-1656 .Wzorowana na włoskiej świątyni z Loreto . Dwie kolumny zbudowne wedlug projektu austriackiego architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlach (twórcy Pałacu Schönbrunn w Wiedniu). Cześć  kościoła zajmuje grobowiec Dietrichsteinów .
 
 

 
Nastepnym przystankiem jest kościół św, Wacława. 
Kilkukrotnie przeżył pożar i będącą jego następstwem przebudowę. Barokowy kościół z bogato ozdobionym ołtarzem  i wnękami, które zajmują grobowce i epitafia.
 

 
Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest :
 

 
Święty Pagórek (Svatý kopeček) .
Wzgórze  o wysokości  363 m n.p.m. Na Świętym Pagórku znajduje się zespół czterech  kaplic, stanowiących regionalne centrum pielgrzymkowe. Na góre prowadzi droga krzyżowa , kończąca sie na szczycie . Tak jak pisałam na poczatku trzeba sie wspiać na góre . Przy końcówce troche stroma i kamienista droga . Ale na górze czeka na nas nagroda piekny widok na miasto , zamek i daleko w dal . W sumie aż do pobliskiej austrii .
 

 
Teraz obiecany widok z góry . 

 

 
Naprawde warto było się wdrapac na góre dla tego widoku . Cała góra jest rezerwatem przyrody , znajduje się wiele chronionych roślin i zwierząt .

Po drugiej stronie zamku znajduje sie wieza obronna na na Kozim Wierchu. Z której również jest piekny widok na miasto . 
Ponadto warto zajrzeć do synagogi i  na najwiekszy cmenatarz żydowski na morawach . 
Tak  oto kończy się wycieczka po malowniczym Mikulov . Polecam zwiedzenia tego miasteczka .  
                                   Pozdrawiam Joanna

2 komentarze

  • Ania

    Pierwszy raz odwiedzilam Austrie jesienia 1989 roku I wtedy juz zauroczyl mnie ten Siwety Kopacek, ale dopiero w tym roku Tam sie wybralam I na prawde warto bylo. Pojechala pociagiem z Wiednia to tez tylko godzin jazdy.
    Postanowilam ze znow tu wroce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *