Wycieczka do malowniczego Mikulova.
Niewiem czy wiecie ale z Wienia do polski jest w miare niedaleko 😉 .Ja mam jeszcze bliżej bo pochodze z Dolnegoślaska. Czyli zaraz za granicą Czeską . Tak około 4 godzinki i jestem w moich rodzinnych stronach . Ale w sumie ja nie o tym . Wiele lat jeżdziłam do domu i zaraz za granicą austrijacką przejedżałam przez malowniczą miejscowość . Już z daleka było widać piękny zamek na wzgórzu , a na górce obok jakieś kapliczki . Tak sobie myślałam kiedyś trzeba tu przjechać i po latach udało się 🙂 .
Dziś pokaże Wam Mikulov małą miejscowość znajdujacą sie kilka km. od granicy z Dolna Austrią .Położona na południu Moraw . Zamieszkuje ją ponad 7 tyś. ludzi .
Wiosną i latem jest tam pieknie i napewno to najlepszy okres na zwiedzanie a jest troche chodzenia i to pod górkę ;). Wiem , wiem teraz Ci którzy chodzą po alpach się uśmiechną , phi ale góry . Niekażdy chodzi po dużych górach prawda i trzeba uprzedzić 😉 .
Miasteczko mieści się na wyskości 250 npm. a wokoło niego znajdują się liczne jeziora. Co warto zobaczyć w mieście .
Zamek Mikulov
Barkowy zamek znajdujący się na wzgórzu zamkowym .Góruje nad miastem i widać go już z daleka . Znajdują sie w nim liczne muzea , galeria Dietrichsteinów ,ekspozycja winiarska, składająca się z trzech części, biblioteka zamkowa, kolekcja bawarskiego malarza Wenza Grölla.
Znajdują sie także piękne ogrody . Zamek był najpierw warownią , póniej stal się własnością Lichtensteinów którzy przebudowali go na styl gotycki . XVII w. Franz von Dietrichstein przebudował go na pałac barokowy .
To może opuśćmy zamek i zejdźmy do rynku , położonego u podnóża .
Rynek Mikulov
Malowniczy malutki rynek który zdobią renesansowe kamieniczki . Wszczególności jedna zwróciła moja uwage .Kamienica pod rycerzami zdobiona renensasowymi dekoracjami sgraffitowymi .
Na rynku znajduje się barokowa kolumna Trójcy Świętej i Mauzoleum Dietrichsteinów.
Mauzoleum Dietrichsteinów.
Był to kościół św. Anny zbudowany w latach 1623-1656 .Wzorowana na włoskiej świątyni z Loreto . Dwie kolumny zbudowne wedlug projektu austriackiego architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlach (twórcy Pałacu Schönbrunn w Wiedniu). Cześć kościoła zajmuje grobowiec Dietrichsteinów .
Nastepnym przystankiem jest kościół św, Wacława.
Kilkukrotnie przeżył pożar i będącą jego następstwem przebudowę. Barokowy kościół z bogato ozdobionym ołtarzem i wnękami, które zajmują grobowce i epitafia.
Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest :
Święty Pagórek (Svatý kopeček) .
Wzgórze o wysokości 363 m n.p.m. Na Świętym Pagórku znajduje się zespół czterech kaplic, stanowiących regionalne centrum pielgrzymkowe. Na góre prowadzi droga krzyżowa , kończąca sie na szczycie . Tak jak pisałam na poczatku trzeba sie wspiać na góre . Przy końcówce troche stroma i kamienista droga . Ale na górze czeka na nas nagroda piekny widok na miasto , zamek i daleko w dal . W sumie aż do pobliskiej austrii .
Teraz obiecany widok z góry .
2 komentarze
Ania
Pierwszy raz odwiedzilam Austrie jesienia 1989 roku I wtedy juz zauroczyl mnie ten Siwety Kopacek, ale dopiero w tym roku Tam sie wybralam I na prawde warto bylo. Pojechala pociagiem z Wiednia to tez tylko godzin jazdy.
Postanowilam ze znow tu wroce
Joanna
Witam .
Ja podjechalam autem . Bylo warto , piekne miejsce . Ogolnie piekna okolica.
Pozdrawiam