Travel

Lądek Zdrój ,moje rodzinne strony .

      Dziś chciałabym was zabrać w moje rodzinne strony . Do Lądka Zdroju miejscowości z której pochodze w której się wychowałam .
Lądek Zdrój miasteczko uzdrowiskowe mieści sie w polsce. Na dolnym ślasku , w powiecie Kłodzkim . Połżone w sudetach Wschodnich w dolinie . Przez miasto przepływa rzeka Białka Lądecka .
     Położony między górami pasmem gór Złotych a Krowiarek . Z każdej strony otaczają  go góry . Jest idealnym miejscem dla turystów lubiących wędrowki po górach .
 Niecałe 3km. od miasta mieści się granica z czechami . Kiedyś tylko dla rowerzystów i pieszych dziś już można przejechać samochodem .
Lądek Zdrój prawa miejskie uzyskał w 1282 roku  z nadania księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Jedno z najstarszych uzdrowisk polskich . Najstarszy zakład przyrodoleczniczy „Jerzy zbudowanym na źródle o tej samej nazwie został wzniesiony w 1498 r.W Lądku Zdroju leczyli się sławni: cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, królowie pruscy, Goethe, a nawet John Quincy Adams – prezydent Stanów Zjednoczonych.

Park Ladek Zdroj

Miasteczko Lądek( czyli rynek) i Zdrój ( część uzdrowiskową )przedziela most . Jadąc napewno to zauwżysz .
Co warto Zobaczyć w Lądku .
Rynek

 

Rynek Ladek

Na rynku znajdują się piękne barokowe i renesansowe kaminiczki . Oraz neorenesansowy ratusz który został odbudowany w 1872 po pożarze . Został on wpisany na rejestr zabytków . Obok ratusza, po jego wschodniej stronie stoi kamienny pręgierz a po zachodniej  stoi kolumna św. Trójcy wzniesiona przez  Michaela Klahra  latach 1739-1741r. Codziennie o 12:00  z ratusza jest grany  hejnał autorstwa Grzegorza Helcyka .

Ladecki ratusz

Nieopodal mieści się Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lądku-Zdroju główna światynia w Lądku . Został wzniesiony latach 1688-1692 .
Znajduje sie także Most św. Jana w Lądku-Zdroju kamienny dwuprzęsłowy łączący dwa brzegi  rzeki Bialej Lądeckiej . Został zbudowany w 1565 roku z kamienia łamanego a jako spoiwo zamiast wapna zastosowano kurze białka . Na moście umieszczono figurke św.  Jana  Nepomucena . Most  został wpisany do rejstru zabytków.

Most św. Jana -Ladek Zdroj

Uliczka Ladek Zdroj

Rzeka Bialka Ladecka

Na zdjęciu powyżej widać rzekę Białke Lądecką a w dali most za ktorym znajduje się część uzdrowiskowa .  Czyli parki , domy uzdrowiskowe i część rekaracyjna .

Bialka Ladecka

Drogowskaz Ladek Zdroj

Czesc zdrojowa Ladek Zdroj

 
Zaparszam do części zdrojowej 😉
Znajduje się tu dużo parków , santoriów , restauracyjki , muszla koncertowa …….

Park Ladek Zdroj

Park Ladek Zdroj

Pomniki przyrody w ladku zdroju

Założone w XVIII – XIX w. parki tworzą swoisty mikroklimat. Wiele egzemplarzy tutejszych drzew parkowych osiągnęło już wiek 150 – 200 lat i zostały uhonorowane statusem pomnika przyrody.
W parku centralnym znajduje się Zakład przyrodoleczniczy „Wojciech .
Wzniesiony w 1680 , najokazalszy i najstarszy obiekt balneologiczny w uzdrowisku Lądku Zdroju. Wnętrze utrzymane jest w stylu Lazni Tureckiej .  Wewnątrz budynku znajduje się źródło „Wojciech”, zasilające także basen. Odbywają sie tutaj fizjoterapie  oparte na wodzie mineralnej .Na piętrze budynku urządzona jest pijalnia wód mineralnych i hotel .

Zaklad przyrodoleczniczy "Wojciech"

Przy Wojciechu znajduje się także Źródełko  “Chrobry “.Ujęcie źródła wykonane jest z kamienia i ma kształt podkowy (na szczęście). Niewielka ilość wody wypływa z rzygacza usytuowanego na dnie ujęcia, reszta płynie do basenu i pijalni zakłady przyrodoleczniczego “Wojciech”. Woda ma specyficzny zapach ( pachnie jajami ).
Woda stosowana jest w chorobach narządów ruchu, zaburzeniach przemiany materii, chorobach skóry i układu krążenia.

Zrodlo Chrobry Ladek Zdroj .

Pozatym w części zdrojowej znajduje się muszla koncertowa , pijalnia wód mineralnych ,wieża zegarowa, zakład przyrodoleczniczy „Jerzy”.Arboretum w którym znajduje się różna ciekawa roślinność . Nieopodal niego jest Źródło Jadwigi .
W Lądku jest  także wyciąg narciarski , take zima też są atrakcje dla lubiacych jezdzić na nartach .

https://ladek.pl/gmina/mapy-i-plany/plan-miasta/

http://ckirladek.pl/informacja-turystyczna/szlaki-piesze/

Muszla koncertowa

Fontanna Ladek Zdroj

park Ladek

Widok z gory Trojak

Widok z gory Trojak

Tak oto kończy sie mała wycieczka do mojego rodzinnego miasta Lądka Zdroju .

                     Pozdrawiam Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *