Austria,  Travel,  Wiedeń

Góra Kahlenberg, Polski akcent w Wiedniu.

Widok z Góry Kahlenberg na Wiedeń

Dziś wracamy do Wiednia, jest tu taka góra która dla Polaków jest bardzo ważna. Dlatego będąc tutaj wręcz trzeba na nią wjechać, wejść. Pewnie się zastanawiacie o co chodzi z tym Kahlenberg.
Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski  dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami.  Była to tzw. Odsiecz Wiedeńska 12 września 1683. Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów.  Na górze stoi pomnik poświęcony temu wydarzeniu.

Pomnik dla Jana III Sobieskiego , odsiecz wiedenska

Znajduje się tutaj także kościół pw. św. Józefa prowadzony od 1906 roku przez polskich księży. Odbywają się tutaj w  niedziele msze po polsku.
Mieści się tutaj też hotel, kawiarnie i piękny widok na cały Wiedeń i pobliskie góry. Kahlenberg jest to góra o wysokości 484n.p.m znajdująca się w lesie wiedeńskim.  Należy ona  do miasta. Kursuje na nią normalnie komunikacja miejska. Można na nią wejść też na nogach co też polecam jeśli będziecie troszkę dłużej w Wiedniu. Na szczyt prowadzi kilka dróg, prowadzą one winnicami. Na zboczach  góry są winnice. Jesienią można przyjść  i skosztować win patrząc na Wiedeń.

Na najwyższym punkcie Kahlenberg 484 npm. stoi  Stefanie warte. Jest to wieża widokowa zbudowana 1887 r. Nazwana na cześć  księżniczki Stephanie, żony księcia Rudolfa. Prostokątna wieża o wysokości 22 metrów , za drobną opłatą 1€ można wejść i podziwiać widoki na całą okolice Wiedeń , Kloserneuburg a nawet Burgenland.

Widok na wiedeń z Wieży Stefani Stefanie Warte , Kahlenberg

  Jadąc na Kahlenberg warto zatrzymać sie na Am Cobenzl. To góra  382 npm. Jest z stamtąd także piękny widok na Wiedeń. Znajduje się restauracja Cobenzl do której warto wejść zjeść i napić się wina z winiarni.
 
  Tak oto cały Kahlenberg, polski akcent w Wiedniu.  Niedługo zapraszam na filmik na YouTube.

                      Pozdrawiam Joanna

widok na Kahlenberg

Kahlenberg

Stefani Warte , widok na Wiedeń

Widok na Kahlenberg z winnic

Widok z wieży Stefani , na wiatraki przed Wiedniem

Kościół na górze

Widok z Góry

Widok z Cobenzl na wieden

Widok na Wieden w dole winnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *