Austria,  Travel,  Wiedeń

Góra Kahlenberg ,Polski akcent w Wiedniu .

Okulary przeciwsłoneczne - sprawdź na Ceneo

Widok z Góry Kahlenberg na Wiedeń

Dziś wracamy do Wiednia , jest tu taka góra która dla polaków jest bardzo ważna . Dlatego będąc tutaj wręcz trzeba na nią wjechać , wejść . Pewnie się zastanawiacie o co chodzi z tym Kahlenberg .
. Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski  dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami .  Była to tzw. Odsiecz Wiedeńska 12 wrzesnia 1683 .Bitwa była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów.  Na górze stoi pomnik poświęcony temu wydarzeniu .

Pomnik dla Jana III Sobieskiego , odsiecz wiedenska

Znajduje się tutaj także kościół pw. św. Józefa prowadzony od 1906 roku przez polskich księży . Odbywają sie tutaj w  niedziele msze po polsku .
Mieści się tutaj też hotel , kawiarnie i piekny widok na cały wiedeń i pobliskie góry . Kahlemberg jest to góra o wyskosci 484n.p.m znajdująca się w lesie wiedeńskim .  Należy ona  do miasta . Kursuje na nią normalnie komunikacja miejska . Można na nią wejść też na nogach co też polecam jeśli będziecie troszke dłużej w wiedniu . Na szczyt prowadzi kilka dróg , prowadzą one winnicami .Na zboczach  góry są winnice . Jesienią można przyjść  i skosztować win patrząc na Wiedeń .

Na najwyższym punkcie Kahlenberg 484 npm. stoi  Stefaniewarte . Jest to wieża widokowa zbudowana 1887 r. Nazwana na cześć  księżniczki Stephanie, żony księcia Rudolfa.Prostokątna wieża o wysokości 22 metrów , za drobną opłatą 1€ można wejść i podziwiać widoki na całą okolice Wiedeń , Klosnernueburg a nawet Burgenland .

Widok na wiedeń z Wieży Stefani Stefanie Warte , Kahlenberg

  Jadąc naKahlenberg warto zatrzymać sie na Am Cobenzl. To góra  382 npm. Jest z tamtąd także piękny widok na wiedeń .Znajduje się restauracja Cobenzl do której warto wejsść zjeść i napić się wina z winiarni .
 
  Tak oto cały Kahlenberg , polski akcent w Wiedniu .  Niedługo zapraszam na filmik na YouTube .

                      Pozdrawiam Joanna

widok na Kahlenberg

Kahlenberg

Stefani Warte , widok na Wiedeń

Widok na Kahlenberg z winnic

Widok z wieży Stefani , na wiatraki przed Wiedniem

Kościół na górze

Widok z Góry

Widok z Cobenzl na wieden

Widok na Wieden w dole winnice

Wyposażenie kuchni - porównaj na Ceneo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.