Austria,  Travel

Salzburg miasto Mozarta

Panorama na miasto Salzburg
 
Austria to piękny kraj , zielony z wysokimi górami , taka cicha spokojna kraina. Jest tutaj wiele pieknych miast i miasteczek . W tamtym roku odwiedziałam  wraz z córką jedno z nich .
“Wsiąść do pociągu byle jakiego ………”  Tak jak w piosence wsiadłyśmy do pociągu 4 godzinki z Wiednia i zawitałyśmy . To tego ślicznego miasta .
 

 

                                      Salzburg

 
Miasto Mozarta  . Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach ,na wysokości 424 m n.p.m.  Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego .Jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii . Stare miasto zostalo wpisane na liste zabytków UNESCO. 
Przyznam sie Wam byłam w nim pare dni ale zamarzyło mi się w nim zamieszkać ,tak mnie oczarowało . Mimo duej ilości turystów panował tutaj spókuj , duża ilość zieleni i nie było tego zgiełku co w Wiedniu . 
Przepiękne zabytkowe uliczki , wszystko otoczone górami a w samym centru uwagi twiedza przykuwająca uwage górująca nad   całym miastem . 
 

Ogrody przy Palacu Mirabel za mna wzosi sie twierdza Hohensalzburg

 

 

 

Twierdza Hohensalzburg (Festung Hohensalzburg )

Widok na twierdze Hohensalzburg .

 
Zamek usytułowany na wzgórzu Festungsberg, nad miastem. Ma szerokość 250 m, długość 150 m i jest jednym z największych zamków średniowiecznych w Europie. Widomo po Wiedeń  ( Spacerkiem po Schönbrunn .  )jest jednym z najczęściej odwiedzanym miejscem w Austrii . 
Budowę fortecy rozpoczęto w 1077 roku za panowania arcybiskupa Gebharda von Helfenstein. Aby dostać się na góre na twierdze trzeba wjechać kolejką . Z góry rozpościera sie przepiękny widok na samo miasto , góry i w dal …………………..
 

Widok z twierdzy

Widok z twierdzy

 

 

 
Twierdza jest dużym obiektem , z muzeami ma kilka tarasów . Warto tam przysiąść i wypić kawę zjeść  ciacho i podziwiać widoki . 
 

Palac mirabell z ogrodami

 
    Palac Mirabell
W mieście najduje sie także Pałac Mirabell z pięknymi ogrodami  . Barokowe Ogrody Mirabell zaprojektowane przez Fischera von Erlach .Od 1811 roku w pałacu rezydował książę Bawarii.  Ogrody mimo że nie sa duże uznawane są za jedne z piękniejszych w Europie. Naprawde warto tam zajrzeć i pospacerować .   
 

Ogrody Palacu Mirabell , w dali widok na twierdze

 
 
  Miasto Mozarta . 
Wolfgang A. Mozart urodził się w Salzburgu 27 stycznia 1756 roku . Znajduje się tam dom rodzinny , pomnik , ulice , jego pomnik jest nawet plac Mozarta . Widać że to jego miasto . 
 

Dom Mozarta

To może napisze kto to jest ten Mozart 😉
Wolfgang Amadeusz Mozart kompozytor urodzony w Salzburgu zm. 1791 w Wiedniu . Austriacki kompozytor gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem oraz Beethovenem zaliczany jest do trójki tzw. „klasyków wiedeńskich”. Mimo iż Mozart żył niecałe 36 lat pozostawil  ponad 50 symfonii, kilkadziesiąt koncertów fortepianowych, skrzypcowych, fletowych i  20  mszy, 13 oper i wiele innych utworów kamerlnych …… Poniżej przykładowy jego utwór myśle ze każdy zna 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=x8N7mFboGnc
To może pospacerujmy się po pięknym mieście , zabytkowymi barokowymi uliczkami . 
 

Uliczka Salzburg , Goldgasse

 
Spacerując warto zwrócić uwage na zabytkowe centrum miasta .Katedra św. Ruperta , Pałac arcybiskupów Salzburga ,Getreidegasse, przy której pod numerem 9 znajduje się dom narodzin Mozarta, Panorama Muzeum . Mönchsbergaufzug  warto tam wiechać pod wieczór z kąd rozpościera się piękny widok na miasto i twierdze .
 

Widok z Mönchsbergaufzug po zachodzie słońca

 
Jeśli wybierasz się z dziećmi, choć nie tylko warto zajrzeć do muzeum zabawek , oraz dużego HAUS DER NATUR gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i dowie się czegoś nowego o świecie od lądu po morze aż po kosmos . 
 
Haus der natur -museum . Kosmos
 
 
Pojechać na lotnisko , do muzeum . Gdzie obok starych samolotów znajdują się bolidy F1 . Po płynać statkiem po rzece przy akomniamęcie muzyki Mozarta . Statki pływaj co godzinke . Większość miejsc które opisłam wyżej jest w cenie   “SALZBURG CARD ”  . 
Miasto bardzo klimatyczne że aż nie chce się z niego wyjżdżać . 
Ale to nie koniec  , w drugiej cześci zabiore Was na zwiedzanie Zamku Hellbrun ,ZOO Salzburg i wiele innych miejsc które warto zobaczyc będąc w tym pięknym mieście . 
                                 
Za tydzień cz. 2    zapraszam  Joanna 
     Obejrzyj zdjęcia z miasta Salzburg  .                
                                              

Ja na rynku Czerawony autobus . Salzburg Armata na twierdzy

Drogowskaz , w tle widac most z kłódkami

Widok ze statku ,rzeka Salzach

Kawa z ciachem na Twierdzy .

Pomnik Mikołaja Kopernika

Muzeum Lotnictwa

Muzeum Lotnictwa

Lotnisko Salzburg

Warto wpaść na posiłek przy lotnisku i muzeum .

Salzburg

Salzburg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *