Wiedeń

Spacerkiem po Schönbrunn .

 
 Chciałam Was dziś oprowadzić po Schönbrunn. 
 Pałac znajduje się w 13 dzielnicy ( Bezirk 13) Wiednia  ,  Hietzing. Można tam dojechać U4 linia metra. 
 Został on zbudowny w obecej formie w XVIII wieku jako letnia rezydencja cesarzowej Marii Teresy . Nazwa pochodzi od cesarza Matthiasa który odkrył i ogłosił   źródło artezyjskie w roku 1619 „Jaka piękna fontanna”.„Welch’ schöner Brunn“. 
 

 

  
 Schönbrunn  jest najwiekszym w austrii i najcześciej odwiedzanym zamkiem . Całość ma 160 akrów .Mi zajeło 3 godziny przejście wszystkiego i porobienie dla Was zdjęć . Obiekt wraz z ogrodami , Zoo jest ogromny.  Od 1996 roku jest on częścią światowego dziedzictwa UNESCO . 
To może przejdźmy przez brame 😉 . Napewno jesteście ciekawi  jak wygląda zamek i ogrody .
 

 

 

 

   
Na zdjeciu główny budynek , czyli sam pałac.Zamek ma okolo 100 pokoi różnej wielkości . W większości z nich dziś znajduje się muzeum które można zobaczyć . Wnętrza zamku służyły nie tylko jako rezydencja cesarskiej rodziny, ale także zostały zbudowane dla reprezentacji i były miejscem niezliczonych uroczystości i ceremonii . Style sięgają od baroku po rokoko, biedermeier i style epoki wilhelmińskiej. Po prawej stronie znajduje sie dziecięce muzemu. W którym dzieci mogą się przebrać za króla i królową . 
 
 

 

     
                   To może przejdźmy  dalej  , zobaczmy zamek z drugiej strony i ogrody . 
 

 

 
    W tym miejscu każdy chyba robi sobie zdjecie . Piekne pergole zielone i różane . Ja te gdzieś mam w swoich fotografiach takie  zdjecie ;).
 
 

 

 

     
   Tutaj w dali widać pałac Schönbrunn z drugiej strony . Chcecie zobaczyć jak wygląda ?      Napewno to co idziemy …… 🙂 
 
 
 
   
Czyż nie wygląda pieknie , wielki główny plac śliczne zadbane z komozycjami rabatki kwiatowe . Po bokach  32 rzeźby głównie z pracowni Johanna Christiana Wilhelma Beyera i jego koncepcji  przedstawiają postacie z mitologii grecko-rzymskiej lub ich historię .
 

 

 

 
Znajduje sie sie także labirynt .  Powstał on w latach 1698 – 1740 , kiedyś nimi spacerowała rodzina króleweska .  Dziś można w nim pobładzić a na koniec pogladac z góry innych . Labirynt zajmuje powierzchnie 1.715 m2.
Po przeciwnej stronie zamku znajduje się Fontanna Neptuna a na wygórzu Glorietta . 
 

 

 

 

 
Fontanna Neptuna znajdujaca sie u podnóża góry na ktorej znajduje sie Glorietta .  Postacie pokazują ilustrowaną morska podróż Neptuna, jest ona  przypowieścią o księciu, który wie, jak odwrócić swój kraj od niebezpieczeństw losu.
 

 

   
To teraz wdrapmy sie na wzgórze , przyjrzyjmy się Gloriettcie . 
 Glorietta  została zbudowana w 1775 roku  jako ostania część ogrodu . Znajduje się na wzgórzu 241 m nad poziomem morza . Napis na Gloriette
“Poświęcony Gloriette jako pomnik sprawiedliwej wojny, która doprowadziła do pokoju”. Gloriette później służyła jako jadalnia i sala balowa. W sali śniadaniowej dla cesarza Franciszka Józefa Jadalnia została wykorzystana do końca monarchii, obecnie znajduje się w nim kawiarnia; Na dachu znajduje się taras widokowy z widokiem na Wiedeń. 
 

 

 

   Na terenie parku Schönbrunn znajduje się także ZOO . Jest to jedno z najstarszych ZOO w europie . Otwarty dla publiczności w 31 lipca 1752 roku . Warto wejść szczególnie z dziećmi i zwiedzić także . 
 

   
To jeszcze nie koniec zwiedzania  warto także zajrzeć do Palmiarni . Palmenhaus Schönbrunn o łącznej długości 111 m, szerokości 28 mi wysokości 25 m jest największą szklarnią w Europie kontynentalnej i jedną z trzech największych na świecie. Mieści około 4500 gatunków roślin.
 

 

 

    Jak się macie jest co zwiedzać 😉 . Wiecie to jeszcze nie koniec 🙂 .

 

    To co idziemy dalej , co jeszcze odkryjemy w parku Schönbrunn. 
Rzymskie ruiny z (1780) .
Zaprojektowane przez Hohenberga i zbudowane w 1778 r.Sztuczne ruiny opierają się na obrazach Piranesis ruin rzymskiej świątyni Wespazjana i Tytusa. Kompleks składa się z potężnych skrzydeł łuku i ścian bocznych, które otaczają prostokątny basen, sprawiając wrażenie tonącego starożytnego pałacu. 

 

 
 Nieopodal mieści się Fontanna Obelisk (Obeliskbrunnen) . Fontanna Obelisk, dawniej określana także jako Sybillengrotte Sybille, wyznacza koniec przekątnej alei biegnącej od Pałacu Schönbrunn na południowy wschód, u stóp Schönbrunner Berg w pobliżu Tor Meidlinger.Grottenberg składa się z ceglanego rdzenia pokrytego skałami. W nim zbudowano dwie groty. Górna grota została zaprojektowana jako okrągły łuk i ma z przodu ornament liści. Nad tą grotą znajduje się maska, która działa jak gargulec i uwalnia wodę do miski z wodą, skąd przepływa do dużego basenu.Całkowita wysokość obiektu wynosi 31,2 metra.   
 

 

 

 
Tak oto pokazałam wam co mieści się w Schönbrunn .Myśle żeby zwiedzić zamek park, ogrody ,Zoo potrzeba całego dnia .  Wiadomo na żywo wszystko wygląda jeszcze piękniej . Zapraszam do Wiednia i Schönbrunn. 
                             Pozdrawiam ze słonecznego Wiednia Joanna.  
                 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *