Austria,  Travel,  Zamki

Zamek Esterhazy w Eisenstadt.

 
 
Zamek Esterhazy
  Położony 50 km. od Wiednia w malowniczej miejscowości Eisenstadt . Od roku  1622 jest to zamek rodu Esterhazy . Wczśniej był  własnością rodziny Kaniszai i Habsburgów.
Został zbudowany w XIII wieku,jako gotycki zamek  a potem wielokrotnie poddawany był przebudowie .
Kompleks zamkowy obejmuje budynek główny z kaplicą oraz dawną stajnię książęcą i główny budynek straży w strefie wejściowej  ,Emerikusbrunnen (koniec XIX wieku). Do zamku przynależy park zamkowy. Znajduje się w nim angielski park krajobrazowy , Pomarańczarnia, ukończona w pierwszej połowie XIX wieku.Świątynia Leopoldine, nazwana na cześć księżniczki Esterházy, stoi na sztucznym skalistym wzgórzu, na którym można zobaczyć rzeźbę księżniczki zaprojektowaną przez Antonio Canovę .

Leopoldinentempel zamek Esterhazy

We wschodniej części znajdują się mały stadion piłkarski oraz basen .

 

Spacerujac po parku można zobaczyć różne populacje drzew które są starannie opisane przez ekspertów.
Park jest jednym z najważniejszych zabytków architektury ogrodowej w Austrii.
W zamku można zobaczyć  , sale Haydna  którego mecenasami był ród Esterházych . Obecnie w tej sali można posłuchać koncertów . Sufit zdobią freski z epoki baroku .W sali tej wielokrotnie dyrygował Haydn.
Sala Empirowa jest to również sala o charakterze koncertowym . czerwony salon .

Historyczny ratusz , Eisenstadt

Zamek jest głowną częścia i atrakcją Eisenstadt . Miasto statuarne austrii , leżące w kraju związkowym Burgelnland .  Stanowi jego zaplecze handlowo-usługowe , gdzie przeważają uprawy buraka cukrowego , winorośli oraz tytoniu .Odwiedzając zamek warto przejść się po miasteczku . Zobaczyć ratusz i kamienice z XVII w. mauzoleum artysty  Josepha Hadyna w którym znajduje się muzeum . gotycką katedre Sw,. Marcina . Gotycko-barokowy kościół  Franciszkanów  z XV–XVII w.Ogród ziołowy Haydna . Rossschweme okazałą fontanne otoczoną rzeźbami plenerowymi .
Powiem wam że ryneczek jest naprawe piękny , a kamieniczki z pięknymi malowidłami przecudne i przyciągają uwage .
Ryneczek , Eisenstadt
 
Do Eisenstadt można pojechać samochodem , choć też pociagiem okolo 1,5 h , stacja mieści się 10 min od centrum miasteczka .
Jest to miłe spokojne miasteczko które warto odwiedzić .
                                 Pozdrawiam Joanna

Kościół , Eisenstad

Park za zamkiem Esterhazy

rynek Eisenstadt

rynek Eisenstadt

ja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *