Austria,  Parki Wiedeń,  Travel,  Wiedeń

Stadpark , jedyny taki park w Wiedniu .

Stadpark zegar.

  
Wiedeń to nie tylko Schönbrunn , rynek , Dunaj , piękne kamieniczki …
Wiedeń to piękne zielone miasto jest tu bardzo dużo zieleni . Bo Wieden to takie zielone miasto .
Zwiedzając trzeba też usiąść i odpocząć . Dzis pokaże Wam park w samym centrum miasta .Stadpark , jedyny taki park w Wiedniu .
Park miejski  Stadpark, gdzie jest pomnik Johana Straussa , Franza Schuberta i wielu innych .  Jest pięknie zielono i cicho , można rozlożyć koc na trawie i delektować się zielnią , spokojem .
 

Stadpark ,Wiedeń

   
Stadpark 
Dziś zabieram was to tego głownego parku w Wiedniu . Park miejski mieści się w pierwszej dzielincy Wiednia tuż przy stacji metra U4 Stadpark ( zielona linia ). Jak prosto !wiadomo gdzie jechać . Schodkami do góry i jesteśmy na miejscu .
Przenosimy się z miejskiego zgiełku w miejsce pełne zieleni kwiatów .
Jest często odwiedzany przez turystów i nie tylko . Ma powierzchnie 65 000 m² .
To może troche historii . 
Stadpark został zaprojektowany w stylu angielskich parków krajobrazowych przez malarza krajobrazu Josepha Sellény’ego .Na prawym brzegu kanału   w 1863 r. Powstał tak zwany park dziecięcy , gdzie do dziś są place zabaw dla dzieci .
Do roku 1956 odwiedzajacy musieli płacić za miejsca siedzące , usługa ta była prowadzona przez prywatną firme .
Dziś w parku znajduje sie dużo ławek , można także krzystać z trawników . Przyjść z kocem i odpoczywać , spotkać się ze znajomymi .
 

Stadpark , ludzie wypoczywajacy.

Atrakcje Stadpark
 
Kursalon . Zabytkowy budynek w stylu włoskiego renesansu znajduje się przy Johannesgasse i posiada szeroki taras w parku. W którym do dziś odbywają się bale koncerty , mieści się tam także kawiarnia . Kiedyś w nim podawano uzdrawiającą wodę do picia leków.
W parku sa przede wszystkim pomniki na których zasiadają sławni ludzie .
Spacerujac alejkami można je podziwiać .
Najważniejszy  pomnik, to pomnik Johanna Straussa . Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej fotografowanych zabytków w Wiedniu . Piękna brązowa pozłacana statua otoczona marmurową płaskorzeźbą . W słoneczne dni po prostu świeci swoim blaskiem . Został wykonany przez Edmunda Hellmera,  odsłonięty 26 czerwca 1921 r .
 
Pomnik Johanna Straussa (Sohn) , stadpark
Czyż nie jest piękny . Johann Starauss był austro-niemieckim dyrygentem i kompozytorem i został międzynarodowo ceniony jako „Waltz King” , Aby odróżnić go od jego tytułowego ojca, nazywa się go także „Johann Strauss (syn)“
Kolejnym pomnikiem jest pomnik Fraza Schuberta , Także austriackiego kompozytora który zmarł w młodym wieku 31 lat ale zostawił po sobie dość duży dorobek twórczy .
Spójrzcie jak dostojnie siedzi i spogląda .
 

Pomnik Franz Schubert - Stadpark Wien

  
Kolejny pomnik to Hansa Makarta był austriackim malarzem i dekoratorem. Uważany jest za reprezentatywnego malarza epoki Ringstrasse. Urodzil sie W Salzburgu a zmarł 1884 roku w Wiedniu .
 

Pomnik Hans Makart , Stadpark Wien

  
Pomnik E.J Schindler  był austriackim malarzem krajobrazu. Jego najstarszą córką była autorka i kompozytorka Alma Mahler .
Pomink Anton Buckner był austriackim kompozytorem romantycznym oraz organistą i pedagogiem muzycznym.
Pomnik Robert Stolz był austriackim kompozytorem i dyrygentem .
Pomnik Fredrich von Amerling był austriackim malarzem. Oprócz Ferdynanda Georga Waldmüllera Amerling był jednym z najbardziej szanowanych austriackich malarzy portretowych XIX wieku.
i wiele innych .
 

pomnik Schindlera .Stadpark Wien

  
 W Stadpark  ponadto znajduje się zegar kwiatowy , jeziorka , dużo ławek na których można przysiąść . Co roku w parku odbywa sie Gennus Festiwal .W ponad 170 namiotach producenci z dziewięciu krajów związkowych prezentują produkty regionalne, które można kupić i spróbować na wielu stoiskach. Organizatorem festiwalu jest miasto Wiedeń i Verein Kulinarisches Erbe Österreich.
 
Będąc w Wiedniu warto zagladnąć do tego parku , choćby po zdjecie z Johann Strauss .
Zapraszam do galeri .
 
Pozdrawiam Joanna

Stadpark wiedeń

Plan parku , Stadpark

ja za mna pomnik Starussa

Stadpark

Jeziorko Stadpark , Wiedeń

 Stadpark , Wiedeń

tabliczka Stadpark

StadPark za mna widok na zegar kwiatowy

Dziękuje za obejrzenie galerii Pozdrawiam Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *