Austria,  Parki Wiedeń,  Travel,  Wiedeń

Stadpark , jedyny taki park w Wiedniu .

Stadpark zegar.

  
Wiedeń to nie tylko Schönbrunn , rynek , Dunaj , piękne kamieniczki …
Wiedeń to piękne zielone miasto jest tu bardzo dużo zieleni . Bo Wieden to takie zielone miasto .
Zwiedzając trzeba też usiąść i odpocząć . Dzis pokaże Wam park w samym centrum miasta .Stadpark , jedyny taki park w Wiedniu .
Park miejski  Stadpark, gdzie jest pomnik Johana Straussa , Franza Schuberta i wielu innych .  Jest pięknie zielono i cicho , można rozlożyć koc na trawie i delektować się zielnią , spokojem .
 

Stadpark ,Wiedeń

   
Stadpark 
Dziś zabieram was to tego głownego parku w Wiedniu . Park miejski mieści się w pierwszej dzielincy Wiednia tuż przy stacji metra U4 Stadpark ( zielona linia ). Jak prosto !wiadomo gdzie jechać . Schodkami do góry i jesteśmy na miejscu .
Przenosimy się z miejskiego zgiełku w miejsce pełne zieleni kwiatów .
Jest często odwiedzany przez turystów i nie tylko . Ma powierzchnie 65 000 m² .
To może troche historii . 
Stadpark został zaprojektowany w stylu angielskich parków krajobrazowych przez malarza krajobrazu Josepha Sellény’ego .Na prawym brzegu kanału   w 1863 r. Powstał tak zwany park dziecięcy , gdzie do dziś są place zabaw dla dzieci .
Do roku 1956 odwiedzajacy musieli płacić za miejsca siedzące , usługa ta była prowadzona przez prywatną firme .
Dziś w parku znajduje sie dużo ławek , można także krzystać z trawników . Przyjść z kocem i odpoczywać , spotkać się ze znajomymi .
 

Stadpark , ludzie wypoczywajacy.

Atrakcje Stadpark
 
Kursalon . Zabytkowy budynek w stylu włoskiego renesansu znajduje się przy Johannesgasse i posiada szeroki taras w parku. W którym do dziś odbywają się bale koncerty , mieści się tam także kawiarnia . Kiedyś w nim podawano uzdrawiającą wodę do picia leków.
W parku sa przede wszystkim pomniki na których zasiadają sławni ludzie .
Spacerujac alejkami można je podziwiać .
Najważniejszy  pomnik, to pomnik Johanna Straussa . Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej fotografowanych zabytków w Wiedniu . Piękna brązowa pozłacana statua otoczona marmurową płaskorzeźbą . W słoneczne dni po prostu świeci swoim blaskiem . Został wykonany przez Edmunda Hellmera,  odsłonięty 26 czerwca 1921 r .
 
Pomnik Johanna Straussa (Sohn) , stadpark
Czyż nie jest piękny . Johann Starauss był austro-niemieckim dyrygentem i kompozytorem i został międzynarodowo ceniony jako „Waltz King” , Aby odróżnić go od jego tytułowego ojca, nazywa się go także „Johann Strauss (syn)“
Kolejnym pomnikiem jest pomnik Fraza Schuberta , Także austriackiego kompozytora który zmarł w młodym wieku 31 lat ale zostawił po sobie dość duży dorobek twórczy .
Spójrzcie jak dostojnie siedzi i spogląda .
 

Pomnik Franz Schubert - Stadpark Wien

  
Kolejny pomnik to Hansa Makarta był austriackim malarzem i dekoratorem. Uważany jest za reprezentatywnego malarza epoki Ringstrasse. Urodzil sie W Salzburgu a zmarł 1884 roku w Wiedniu .
 

Pomnik Hans Makart , Stadpark Wien

  
Pomnik E.J Schindler  był austriackim malarzem krajobrazu. Jego najstarszą córką była autorka i kompozytorka Alma Mahler .
Pomink Anton Buckner był austriackim kompozytorem romantycznym oraz organistą i pedagogiem muzycznym.
Pomnik Robert Stolz był austriackim kompozytorem i dyrygentem .
Pomnik Fredrich von Amerling był austriackim malarzem. Oprócz Ferdynanda Georga Waldmüllera Amerling był jednym z najbardziej szanowanych austriackich malarzy portretowych XIX wieku.
i wiele innych .
 

pomnik Schindlera .Stadpark Wien

  
 W Stadpark  ponadto znajduje się zegar kwiatowy , jeziorka , dużo ławek na których można przysiąść . Co roku w parku odbywa sie Gennus Festiwal .W ponad 170 namiotach producenci z dziewięciu krajów związkowych prezentują produkty regionalne, które można kupić i spróbować na wielu stoiskach. Organizatorem festiwalu jest miasto Wiedeń i Verein Kulinarisches Erbe Österreich.
 
Będąc w Wiedniu warto zagladnąć do tego parku , choćby po zdjecie z Johann Strauss .
Zapraszam do galeri .
 
Pozdrawiam Joanna

Stadpark wiedeń

Plan parku , Stadpark

ja za mna pomnik Starussa

Stadpark

Jeziorko Stadpark , Wiedeń

 Stadpark , Wiedeń

tabliczka Stadpark

StadPark za mna widok na zegar kwiatowy

Dziękuje za obejrzenie galerii Pozdrawiam Joanna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *