Austria,  Wiedeń

Wiedeń stolica austrii

Widok na Wiedeń

Niewiem jak to sie stało ale nie napisalam nic o Wiedniu . Ostanio szukajac czegoś o miescie w ktorym mieszkam okazało sie że nic nie napisałam więc dziś to nadrabiam .  Przyjżymy się stolicy austrii….
Wiedeń Stolica Austrii
Austria europejskie miasto leży w europie środkowej . 
Jej stolica jest Wiedeń który położony jest w w północno-wschodniej części kraju, . Przepływa przez niego rzeka  Dunaj . 

Dunaj rzeka  przeplywajaca przez Wieden

Wiedeń jest to miasto statuarne tworzące odrebny kraj związkowy . Jest ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, handlowo-usługowym, akademickim, turystycznym i kulturalnym o znaczeniu międzynarodowym.Mieszczą się w nim urzędy prezydenta , parlamentu , liczne przedsiębiorstwa , uczelnie . Ma on również lotnisko położone 20 km od miasta. 
Podzielony jest na 23 dzielince (bezirk ) , 1 dzielnica znajduje siś w środku czyli centrum miasta w którym znajdują się liczne zabytki i rynek . Według amerykanskiego Mercera  jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie. 

 

Toszke historii

Wiedeń został założony jako ostada celtycka 500 p.n.e.  15p.n.e. pełnil funkcję rzymskiego posterunku granicznego strzegącego Cesarstwa Rzymskiego . 
Prawa  miejskie uzyskał w 1221 roku . Wiedeniem rzadziły Dynastia Babenbergów , Dynastia Habsburgów , Przemyslawa Ottokara II . Przeżył najazdy Turków gdzie polski Król Jan III Sobieski pomógł ich odeprzeć . W  1018 roku po zakonczeniu I Wojny Światowej Wiedeń stał sie stolica Republiki Austrijackiej . W Wiedniu można znaleźć budowle reprezentujące wszystkie najważniejsze style architektoniczne, począwszy od romańskiego , gotycki , barokowy po współczesny . 
 Jest tutaj bardzo dobrze zorganizowana komunikacja miejska . Wszystko pięknie opisane  Ma 5 lini metra , kolejke podmiejską , tamwaje autobusy . Można wypożyć rowery, hulajnogi  i zwiedza miasto . Polecam zwiedzanie samemu Wiednia poruszania sie właśnie komunikacją. Metro dojeżdża to wszystkich najważniejszych miejsc .
Najważniejsze zabytki i punkty które warto odwiedzić .

 Pałac Schönbrunn , Wiedeń

Zabytki wiednia
Katedre Św. szczepana 
Rathaus
Belweder
Hofburg
Palac Schönbrunn .
Prater 
Góra Kahlenberg ,Polski akcent w Wiedniu .
Hundertwasserhaus .
Jak można zwiedzić Wiedeń przemieszczając się komunikacją miejską ,
Big bus ,viennapass , 

 

Rynek Wieden

Zapraszam do Wiednia to piękne i zielone miasto . Po wiecej inspiracji na blog  gdzie pójść na spacer, gdzie wypić pyszna kawe i zjeść Wiedeńskiego Sznycla . 
  Zapraszam do wpisu Co warto zobaczyć w Wiedniu   
                             Pozdrawiam Joanna

Z Widokiem na Wiedeń

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *