Kiszonki czyli kiszone warzywa, właściwości
Kiszonki czyli kiszone warzywa, kapusta, ogórki pomidory, buraki itd.
Ostatnio robiłam kapustę kiszoną i pomyślałam, że warto napisać parę słów o kiszonkach. Wiemy wszyscy, że są zdrowe i staramy się je jeść, ale dlaczego są zdrowe i co można ukisić?
Wiemy wszyscy, że są zdrowe i staramy się je jeść, ale dlaczego są zdrowe i co można ukisić?W Polsce najbardziej znane kiszonki to kapusta i ogórki kiszone. Ostatnio do tej pary dochodzi kimchi pochodzące z Korei. Kiszonki często są spożywane jako przekąska, sałatka lub składnik tradycyjnych dań, np. bigos.
Jak powstają kiszonki?
Proces kiszenia ogórków i kapusty polega na tym, że mikroorganizmy, takie jak bakterie mlekowe, przekształcają cukry obecne w ogórkach i kapuście w kwas mlekowy, co sprawia, że stają się kwaśne.
Kiszonki można przygotowywać z wielu innych warzyw, takich jak marchew, rzodkiewki, buraki, cebula czy papryka. Proces jest podobny: warzywa są umieszczane w soli lub soli i wodzie, a bakterie mlekowe odpowiadają za proces fermentacji.
Kiszonki mają wiele korzystnych właściwości zdrowotnych dla naszego organizmu:
- Zawierają probiotyki, które wspierają naszą florę jelitową.
- Pomagają poprawić trawienie i wchłanianie składników odżywczych.
- Zawierają witaminy takie jak C, K, A.
- Zawierają także potas i błonnik.
- Kiszonki mogą pomóc w łagodzeniu objawów związanych z niektórymi schorzeniami jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS) i choroba Leśniowskiego-Crohna.
- Zawierają enzymy pomagające w usuwaniu toksyn i szkodliwych substancji z organizmu.
- Przeciwdziałają infekcjom jelitowym.
Warto jednak pamiętać, że korzyści zdrowotne kiszonek zależą od regularnego ich spożywania oraz ogólnej diety i stylu życia. Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do jedzenia kiszonek, zaleca się stopniowe wprowadzanie ich do swojej diety. Ważne jest również, aby wybierać kiszonki, które nie zawierają nadmiernych ilości soli ani konserwantów.
————————————————————————————————————————————————————————————-